Художник подає позов на видавництво через використання його творів у підручнику

104
Митець Олег Шпуляк. Фото – з відкритих джерел

Художник з Тернопільщини Олег Шупляк виявив у підручнику свої твори, про використання яких не домовлявся з видавництвом «Генеза».

Про це повідомляє «Читомо» з посиланням на сторінку митця у соціальній мережі «Facebook».

Олег Шупляк виявив два своїх твори у підручнику «Українська мова. 6 клас» (видання 2-е) Олександра і Віктора Заболотних, що вийшов у 2020 році. Загальний тираж книжки – 37 739 примірників.

«Ніякого дозволу не давав і навіть не був повідомлений, натрапив випадково. Як порадите вчинити – в черговий раз “панять і прастіть”? Але ж, ніби рухаємось до цивілізації? Якщо в когось є сумніви щодо авторства Олега Шупляка – ці роботи неодноразово опубліковані з авторським підписом в правому нижньому кутку. Тут цей куток завбачливо обрізаний за принципом нема підпису – “нема автора і нема проблем”», – написав Олег Шупляк.

Знімок екрана – сторінка Олега Шупляка у «Facebook»

У наступному дописі художник повідомив, що раніше неодноразово домовлявся з видавництвами про використання його малюнків у книжках, зокрема в посібниках.

«З приватними авторами іноді достатньо було б і усної домовленості, але, як правило, видавець сам просить надати письмовий дозвіл, щоб уникнути непорозумінь в майбутньому. Не знаю чи є десь закон, який дозволяє використовувати твори взагалі без відома і дозволу автора при його житті. Одним словом, подаємо позов, про перебіг будемо інформувати», – запевнив він.

Твір Олега Шупляка на обкладинці посібника. Фото – сторінка митця у «Facebook»

На сторінці видавництва «Генеза» заявили, що жодним чином не порушували авторське право, посилаючись на статтю 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права». У ній зазначено вичерпний перелік одинадцяти випадків, у яких допускається запозичення, використання твору із зазначенням імені автора без його згоди. Видавництво назвало два таких випадки:

1) використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення;

2) використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою, як ілюстрацій у виданнях, передачах мовлення, звукозаписах чи відеозаписах навчального характеру.

«Ми прагнемо, аби сучасні учні знайомилися із творчістю видатних художників України і прикладаємо максимум зусиль, аби прізвища цих людей ставали відомими усім! Ми завжди робимо посилання у своїх виданнях на авторів творів. Яким чином, якщо не через тиражування на обкладинці можна прищепити учням любов до рідного слова та українських живописців! Ми вважали, що автори як літературних, так і художніх творів зацікавлені а тому, щоб наші діти знали і любили українське сучасне мистецтво», – пояснило видавництво.

Службова сторінка видання. Фото – сторінка Олега Шупляка у «Facebook»

Варто відзначити, що згаданий підручник рекомендований Міністерством освіти і науки України. Малюнки Олега Шупляка розміщені на обкладинці підручника. На останній сторінці книжки зазначено автора і назви мистецьких творів.

Нагадаємо, художник з Тернополя проілюстрував книгу нобелівського лауреата.

Leave a Reply