Польський історик, дослідник українсько-польського протистояння середини 1940-х років, професор Ґжеґож Мотика отримав нагороду імені Єжи Ґедройця за книжку «Акція “Вісла” ’47. Комуністична етнічна чистка».
Цьогоріч на здобуття премії номінували 12 книжок.
Відзнаку вручили 23 жовтня під час урочистої інавгурації 80-го навчального року в Університеті Марії Кюрі-Склодовської (UMCS) у Любліні. Професор Ґжеґож Мотика отримав грошову премію у розмірі 25 000 злотих.
«Це особлива книжка, оскільки вона дуже щиро і болісно торкається новітньої історії, польсько-українських відносин у контексті всієї історії й початку тоталітаризму в Польщі. Вона також показує пропагандистські дії, механізми безпеки, які керували цією акцією. Без цієї книжки важко зрозуміти сучасні польсько-українські відносини», — сказала професорка UMCS Івона Гофман.
Мотика висловив вдячність за відзнаку і підкреслив, що редактор Єжи Ґедройць приділив багато уваги операції «Вісла», а його журнали опублікували перші чесні праці про цю акцію.
«Я хотів показати у своїй праці, що поруч із великими злочинами, пов’язаними з масовими вбивствами людей, є також масштабні злочини, пов’язані з депортацією, позбавленням національної ідентичності людей, і одним із таких злочинів була саме акція “Вісла” — типово сталінський злочин, який жодним чином не можна виправдати», — зазначив Ґжеґож Мотика.
Ґжеґож Мотика — польський історик, габілітований доктор гуманітарних наук, професор, дослідник історії українсько-польського протистояння середини 1940-х років, член ради Інституту національної пам’яті Польщі.
Премію імені Єжи Ґедройця Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні заснували у 2001 році, на першу річницю смерті відомого публіциста та політика, засновника журналу «Kultura» та Літературного інституту в Парижі. Нею нагороджують щороку за дослідження спадщини паризької «Культури» або за творче продовження ідеї Єжи Ґедройця. У 2004 році її отримала польська перекладачка українського походження Ольга Гнатюк, у 2008 році — американський історик і письменник Тімоті Снайдер, а у 2013 — український історик Ярослав Грицак.
Як повідомлялося, у 2021 році до списку номінантів премії Єжи Ґедройця увійшов польський мовознавець Павло Левчук, що народився в Україні.
Читайте також: Чи зберігається інтерес до української книжки? Нотатки з Варшави
Джерело: Dzieje.pl