У Харкові в пресцентрі “Накипіло” презентували видання “Сковородинівський путівник українськими маєтками”, присвячене 230-річчю з дня смерті філософа Григорія Сковороди.
Про це повідомляє кореспондентка Укрінформу.
Книга, окрім ілюстрацій, містить фотографії, мапи, документи. Книга присвячена останнім рокам життя й творчості філософа.
“Головна ідея полягала в тому, щоб описати два головних для Григорія Савича маєтка наприкінці його життя. Це Іванівка, яка сьогодні має назву Сковородинівка (село у Золочівській громаді на Харківщині, — ред.), і де він похований, а також Кадниця (Богодухівська громада, ред.). Вони між собою пов’язані. Вважаю, що вперше більш-менш вдало представлено історичний опис цих маєтків – тоді, коли там бував Сковорода. Другий важливий момент — особистості, які пов’язані з маєтком Іванівка”, — зазначив автор путівника, краєзнавець і дослідник Андрій Парамонов.
У книзі представлено біографію Андрія Івановича Ковалевського.
“Його біографій до цієї книги взагалі не існувало. Була всіляка гидота, яку писали про нього в радянські часи. А про його життєвий шлях, походження, від кого йому дістався маєток – нічого. Зазначу, що саме він спілкувався зі Сковородою останнім”, — розповідає Парамонов.
Також путівник розповідає про Варвару Яківну Каразіну (Ковалевську) – мати засновника Харківського університету Василя Каразіна.
“Є ще й інші власники (у різні роки) маєтку, про яких часто забували. Той же Кузьма Микитович Кузін. Або Зінаїда Жилінська, яка встановила на могилі Сковороди мармуровий надгробок”, — зауважує Парамонов.
Третій розділ книги – власне екскурсійні маршрути, які розпочинаються в Іванівці (Сковородинівці) і ведуть до сусідніх маєтків або “стежкою Сковороди” у Кадницю.
Читайте також: Зруйнований музей Сковороди на Харківщині відтепер можна відвідати онлайн
Проєкт “Сковородинівський путівник українськими маєтками» реалізувала ГО «Архітектурна-мистецька експедиція” за фінансової підтримки Українського культурного фонду.
Як повідомлялося, внаслідок прямого влучання російської ракети у ніч проти 7 травня 2022 року зруйновано маєток Ковалевських, у якому розміщувався Національний літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди у селі Сковородинівка на Харківщині.