1000 днів війни у цифрах для культури

3

19 листопада — рівно тисяча днів повномасштабної війни: руйнування культурного спадку, деколонізаційні процеси та розвиток волонтерського руху. Суспільне Культура розповідає про цей непростий час у цифрах.

  • 457 культурних об’єктів в Україні пошкоджено за даними ЮНЕСКО. З них: 143 релігійні об’єкти, 231 будівля, що представляє історичний та/або художній інтерес, 32 музеї, 33 пам’ятники, 17 бібліотек, 1 архів — станом на 21 жовтня 2024 року.
  • Щонайменше в 35 мільйонів гривень оцінювали пошкодження будівлі Історико-краєзнавчого музею у селі Іванків Київської області, в якому перебувала найбільша кількість робіт Марії Примаченко. Пошкодження сталося 25 лютого 2022 року.
  • 20 днів у Маріуполі повели українські репортери Мстислав Чернов, Євген Малолєтка та Василіса Степаненко, документуючи російські злочини. Матеріал увійшов до фільму «20 днів у Маріуполі», що отримав «Оскар» та інші міжнародні нагороди. Стрічка також перемогла у номінації «Найкращий документальний фільм» британської кінопремії BAFTA. А Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за «видатні режисерські досягнення в документальному кіно». Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату. А серія фотографій Євгена Малолєтки отримала найпрестижнішу нагороду з фотографії — Word Press Photo.
  • Близько 300 людей загинули у Маріупольському драматичному театрі 16 березня 2022 року. Від Маріупольського драматичного театру лишився лише фундамент. Російські окупанти проводили розкопки розбомбленого драмтеатру в Маріуполі — про це свідчили супутникові знімки американської компанії Maxar Technologies. На руїнах російські пропагандисти зібрали концерт Чайковського. Центр просторових технологій (CST) запустив «Просторовий архів», де зібрав тисячі фотографій, відео, супутникових знімків та публікацій у соціальних мережах. Крім того, вони записали понад 100 годин розмов зі свідками знищення росіянами Маріупольського драматичного театру. А 11 березня 2023 року в кінотеатрі «Жовтень» відбувся допрем’єрний показ короткометражного дослідницького фільму «Російський авіаудар по Маріупольському драмтеатру. Частина 1: Місто в театрі», наразі команда працює над другою частиною проєкту. Львівська студія Skeiron запустила проєкт #SaveMariupolHeritage, де першою робою став 3D-тур Маріупольським драмтеатром. Читайте історії свідків бомбардування маріупольського Драмтеатру.
  • 10 тисяч музейних експонатів вкрадено російськими військовими з Херсонського художнього музею. З них наразі ідентифіковано 125 творів мистецтва. Про опір херсонців, їхню боротьбу за свою спадщину та як Україна повертатиме колекцію — дивіться у четвертому випуску спецсезону програми «Ідемо в музей. Неокуповані. Херсон».
  • 50 тисяч книжок згоріло у харківській типографії «Фактор-друк», яку обстріляли росіяни 23 травня 2024 року. Внаслідок обстрілу на підприємстві загинули семеро працівників друкарні, ще двадцять двоє зазнали поранень. Найбільших фінансових збитків через це зазнало видавництво Vivat, яке належить до того ж холдингу, що й постраждала друкарня. Читачі та партнери видавництва згуртувалися, щоб підтримати Vivat і «Фактор-друк» — так кількість замовлень на сайті видавництва зросла в 4,5 рази, а «Нова пошта» зголосилася до 30 червня доставляти їх власним коштом. Про бізнес у Харкові, подорожчання книжок і вплив війни читайте в інтерв’ю з директоркою видавництва Vivat Юлією Орловою.
  • 13 хвилин потрібно було для повного солдауту квитків на вистави театру Франка після того, як запрацювала можливість їхнього продажу через додаток «Дія. Підпис». Так, за даними комунікаційників 18 вересня 2024 року через «Дію.Підпис» верифікувалося 4279 людей; одночасний піковий онлайн — 2937 людей; загально на сайт сьогодні зайшло 40 000 людей. Однією з найпопулярніших вистав театру стала «Конотопська відьма«, про яку говорили як в Україні, так і за кордоном. А її фрагменти було показано на Саміті миру в Швейцарії.
  • Двічі було обстріляно Держпром у Харкові — пам’ятку конструктивізму. Уперше це сталося 28 жовтня, удруге пам’ятка зазнала пошкоджень 8 листопада.
  • 14,038 млн грн зібрав гурт «Курган та Агрегат» з міжнародного туру для військових. З цих коштів — 5,6 млн — з проданих квитків.
  • 132 діячі культури загинули внаслідок повномасштабної війни в Україні.
  • 1 хвилина щодня — рівно о 09:00 щодня українці шанують пам’ять про загиблих військових у війні та згадують тих, хто досі перебуває на фронті. Акція «Хвилина мовчання» започаткована з початку повномасштабного вторгнення.
  • Перша Нобелівська премія для України — у 2022 році Україна стала лавреаткою Нобелівської премії миру. Її було присуджено Олександрі Матвійчук та Центру громадянських свобод, який вона очолює.

suspilne.media

попередня статтяЗустріч з Еліною Заржицькою