Студентка з Перу першою в історії захистила дисертацію мовою інків

Фото: theguardian.com
Роксана Кіспе Коллантес на захисті дисертації

Докторантка з Перу увійшла в історію, ставши першою, хто написав і захистив дисертацію мовою кечуа — мовою інків, якою досі говорять мільйони людей в Андах, пише ua.korrespondent.net, посилаючись на The Guardian.

Роксана Кіспе Коллантес отримала вищі оцінки від університету Ліми в Сан-Маркосі за її дослідження перуанської і латиноамериканської літератури, а саме — поезії, написаної на кечуа.

Мова кечуа — мова інків, яку досі використовують 14 мільйонів осіб у всьому світі.

Вчені говорять, що вперше за 468-річну історію університету студентка написала і захистила дисертацію, а також відповідала на питання екзаменаторів виключно рідною мовою, хоча це — найпоширеніша мова корінних народів у Південній Америці. Її щодня використовують близько 8 мільйонів осіб, половина з яких проживає в Перу. В цілому нею говорять 14 мільйонів осіб у всьому світі.

Почавши свою презентацію з традиційної церемонії подяки з використанням листя коки і приготованого з кукурудзи алкогольного напою чича, вона представила своє дослідження під назвою Yawar Para, або Кривавий дощ.

«Це був довгий шлях, але він того вартий. Я завжди хотіла вчитися моєю рідною мовою», — сказала Коллантес.

Її семирічне дослідження було зосереджено на вивченні поезії кечуа авторства Андре Аленкастра Гутьєрреса (1909-1984 рр.), поміщика з Куско, який писав під псевдонімом Кілкіл Варакйак. Вона проаналізувала його роботи, вплив на його поезію андських традицій і католицизму.

Нагадаємо, що дороги імперії інків у Південній Америці стали об’єктом спадщини ЮНЕСКО.

Leave a Reply