Під час війни важливим є як визволення країни від окупантів, так і викорінення культури країни-агресорки. Дотепер не всі українці розуміють шкоду від російської «класики» та не вважають письменників винуватцями геноциду українців, що нині коїть рф.
Ресурс SPRAVDI на конкретних прикладах показали українофобність «російських класиків» у їхній творчості.
Хоча література була написана задовго до повномасштабного вторгнення, довгі роки українці вважали таких письменників як Булгаков, Пушкін та Тургенєв митцями, їхню творчість вивчали в українських школах, а декілька поколінь росли на віршах та прозі цих «класиків», насправді ж російські письменники несли імперіалістичні наративи, які частково і призвели до теперішніх подій.
Яскравим прикладом цього є поема Полтава «славнозвісного» Олександра Пушкіна.
Вона розповідає про Мазепу як про погану людину, лиходія та зрадника. Література була написана для того, аби відвернути увагу українців від іншого твору про Мазепу, який написав Байрон. На відміну від Пушкіна, Байрон прославляє Мазепу, показує його героєм, а Україну демонструє читачам вільною.
Фото: SPRAVDI/Instagram
Крім того, щоб паплюжити пам’ять відомих українців, які боролися за державу, російські письменники також робили акцент на мові, яка у ті часи називалася малоросійською і від якої пішла сучасна українська мова.
Так, у романі Рудін Іван Тургенєв руками свого персонажу висміює мову, якою розмовляли тогочасні українці.
Фото: SPRAVDI/Instagram
Також часто російські письменники уникали слова «українці». Замість цього вони використовували слово «хохли». Це є як у згаданому вже романі Тургенєва, так і у повісті Сліпий музикант Володимира Короленка. Крім цього, письменник не називав Україну Україною. Він використовував словосполучення Південно-західний край.
Фото: SPRAVDI/Instagram
Відомі своїми українофобними висловами у творчості й Ільф і Петров. У Дванадцяти стільцях їхній персонаж принизливо відгукується про українців, до того ж, називаючи їх хохлами.
Фото: SPRAVDI/Instagram
Свою позицію щодо незалежності України красномовно висловив і поет Йосиф Бродський. У вірші На Незалежність України він очевидно дає зрозуміти «куди ступати хохлам» та в черговий раз показує українофобність російських «культурних діячів».
Фото: SPRAVDI/Instagram
Інший відомий письменник, якого так люблять в РФ, Булгаков був прихильником імперських ідей. Він не вважав, що Україна має бути незалежною, а українців та українську мову зневажав. Це яскраво видно у його Білій гвардії.
Фото: SPRAVDI/Instagram
Крім цих прикладів, є ще багато інших. Важливо усвідомлювати, що російська культура не несе нічого цінного для української ідентичності та державності. Вона завжди була націлена на знищення тих, хто пручається імперіалістичним замашкам «царя». Російська культура принижує, пригнічує, знецінює та висміює українців, українську мову, Україну загалом. Аби не допустити повтору подій сьогодення, важливо це усвідомлювати та про це пам’ятати.