У Рівному презентували «Поетичний тролейбус»

12

У Рівному на День міста відбувся запуск «Поетичного тролейбуса». Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила поетка Олена Павлова.

Вона зазначила: «Місто дуже розвивається, і в культурному плані особливо — це відчутно». Ініціатива була задумана давно, але втілити її вдалося завдяки ентузіазму декількох людей, серед яких Соломія Бобровська, Олександр Ірванець та Антон Бриних.

Сам поетичний тролейбус — це відреставрований «Шкода-9Тр», який святкує цього року свій півстолітній ювілей. «Тролейбусів такої моделі у Рівному за всю історію було понад сто, але залишилося тільки п’ять», — розповіла Олена Павлова для Читомо. Одну з таких машин навіть відправили до музею тролейбусів у Чехії, оскільки саме з цієї країни походять рівненські тролейбуси.

На запитання про те, як виникла ідея поетичного тролейбуса, вона розповіла: «Я ще з часів карантину не раз казала ‘головному служителю культу рівненських тролейбусів’ Антону Бриниху, що мрію почитати свої вірші у тролейбусі». Вона також згадала, що схожі ідеї мали Соломія Бобровська та Олександр Ірванець, які допомогли офіційно організувати цей проєкт.

Рівняни активно відгукнулися на ініціативу, приїхавши на подію за попередньою реєстрацією. «Всі знали і чекали Ірванця. Він, до речі, зайшов ‘по пенсійному’», — зазначила Павлова.

Як свідчать учасники події, атмосфера у тролейбусі була надзвичайно теплою: учасники не лише слухали вірші відомих поетів, але й самі мали можливість взяти участь у читаннях. «Відкрила так для себе письменницю Ганну Щавінську і молодого та талановитого @virshivnochi», — поділилася Олена.

Маршрут першого поетичного тролейбуса проходив центральною вулицею  Рівного, яка в минулому називалася Гітлерштрассе. Олександр Ірванець під час подорожі розповів декілька історій про місто, зокрема про легендарний бронетролейбус, який нібито курсував цією вулицею під час Другої світової війни.

«Символічно, що моя черга читати настала, коли тролейбус вже їхав Соборною під липами мого району, біля пивзаводу. І вірш зі збірки “Шкіра міст” — скільки сонця ми випили в цьому кафе, що скінчилося літо? Я б замовила ще, але нам принесуть листопад — завершувався словами, що штрафують лише за безквитковий проїзд, а не безквітковий. Найстаріший і найдосвідченіший у місті, 50-річний перший тролейбус Рівного плив далі, задоволено порипуючи. Наче лагідний кінь, пускав нас за кермо, віз знайомим маршрутом, показував за вікном головне українське поетичне кіно — останні дні серпня. Це був найкращий день міста ever», — зазначає Олена Павлова.

https://youtube.com/watch?v=0rABNPYn-KQ%3Fsi%3D6v14Wor_qBWOXYPy

Ірванець також презентував свою нову книгу «Ізмарагд Княгині Несвіцької», яка вціліла після ракетного обстрілу друкарні у Харкові. «Саме у цій книжці нищать і гітлера, і путіна. А дія відбувається у Рівному, де змішалися всі часи, як і у нашому тролейбусі», — зазначає Олена Павлова.

Після поїздки учасники підписували книжки, спілкувалися та обмінювалися враженнями. «Це було справжнє свято літератури та міста», — зазначила Олена, додаючи, що місто планує запустити поетичний тролейбус як регулярний захід, можливо, щомісяця.

«Мої вірші — про міста. І про любов. Ідеальний поетичний контент для рівненського тролейбуса», — підсумувала Олена Павлова.

Як повідомлялося, у 2021 році у межах українсько-чеського проєкту твори харківських поетів розмістили у вагонах трамваїв міста Брно. Того ж року у Київському метро провели виставку постерів про Георгія Нарбута.

Зображення: фейсбук-сторінка Олени Павлової

Олеся Бойко

chytomo.com

попередня статтяЛюба-Параскевія СТРИНАДЮК. Роди неоднакі
наступна статтяВідійшов у засвіти щирий друг української літератури, відомий вірменський літературознавець і перекладач, громадський діяч Фелікс Бахчінян