У рамках зустрічі українських письменників із читачами в м. Києві в Національному музеї літератури України відбулося вручення 28-ої Міжнародної німецько-української літературної премії імені Олеся Гончара
26
У рамках зустрічі українських письменників із читачами в м. Києві в Національному музеї літератури України відбулося вручення 28-ої Міжнародної німецько-української премії імені Олеся Гончара.
Модерували захід та вручали премію голова журі, професор, доктор філологічних наук Дмитро Чистяк та член журі, прозаїк, публіцист, поет-пісняр Олександр Балабко.
Подія відбулось у музеї 3 квітня у день народження письменника.
Премія заснована 1996 року німецькими меценатами Тетяною Куштевською та Дітером Карренбергом разом із Національною спілкою письменників України для вшанування молодих талановитих письменників, у номінаціях «Велика проза», «Мала проза», «Поезія», «Публіцистика», «Літературознавча праця, присвячена творчості Олеся Гончара». Уже стало доброю традицією проводити нагородження переможців у стінах Національного музею літератури України.
До вітального слова були запрошені письменники, журналісти, літературознавці. Серед них – Станіслав Шевченко, Галина Дацюк, Юрій Мосенкіс, Сергій Тримбач та інші.
Цьогорічними лауреатами стали Іван Бережний (м.Київ) за роман «Портер чи Айріш Стаут» у номінації «Велика проза», Владислав Петренко (м.Харків) за добірку оповідань «Екран» у номінації «Мала проза», Марія Максим’як (м.Вінниця) за добірку «Щоденник війни» у номінації «Публіцистика». У номінації «Поезія» нагороджено Максима Чуркова (м.Дніпро) за збірку поезій «Сік вишні» та Вікторія Краснікова (Київ – Варшава) за збірку поезій «Слізно до саду».
У затишній залі бібліотеки Колегії Галагана зібралися численні шанувальники творчості Олеся Терентійовича – культурні та громадські діячі, письменники, науковці, журналісти, творча молодь. Зі зворушливим вітальним словом звернулися до них дружина письменника Валентина Данилівна: «Це говорить Валентина Гончар, дружина Олеся, мені 98 років, я переживаю другу війну. Але. Я щиро вітаю вас і дуже сподіваюся, що житимете ви літературою надалі усе своє життя. Кажу з висоти своїх літ – воно того варте. Війна перейде, вірю. Розправляйте свої крила. Живіть і «творіть на всю Душу», як казав Олесь. Благословляю».
Зболене, але й наснажливе слово пролунало і від меценатів премії з Німеччини – від Дітера Карренберга й Тетяни Куштевської, зокрема такі слова: «мусимо вшанувати світлу пам’ять Тараса Іллі, талановитого молодого поета, лауреата нашого конкурсу 2013-го року. Він загинув на фронті 2024-го. Тяжко і боляче про це говорити. Але мертві живі доти, доки є живі, які пам’ятають про них. Маємо оприявити антологію з творами наших лауреатів, це вже буде четверта збірка, після попередніх трьох нами виданих. І в такій збірці неодмінно будуть вірші Тараса Іллі, унікального стиліста, чудового таланту… Наш тяжкий воєнний час – час, коли воюють не країни, точиться війна між Диктатурою та Демократією, і наша доба висвітлює долі молодих українських письменників та мислителів. Попри травматичний життєвий досвід, вони пишуть, працюють, шукають нові формати слова. І про війну також. Зрілим автор стає, коли розуміє мову горя, якій віриш. Нове покоління української літератури – є! Вчитаймося в ці твори – це нове життя, новий ритм, нові взаємини, новий модус існування мовлення… Особливість нової літератури – в тому, що вона не втратила ідентичності, але вкарбовується у світовий мистецький контекст. Епоха молодих – це епоха надій, і передусім – надія на побудову демократичної правової України, про яку писав Олесь Гончар у щоденнику 8 серпня 1986 року так: «Любов до України – це було понад усе, і не шкодуємо, що для цього жили». Нашим лауреатам ми зичимо подальших творчих успіхів, писати такі твори, аби стилістично, емоційно, інформативно вражали би не лише читацькі, але й професійні кола! Нехай із-під пера молодих авторів витворюються справді нешаблонні явища! Вчіться, працюйте, а ми, меценати й шанувальники української літератури, будемо вірити у вас і підтримувати далі! Слава Україні!».
До речі, торік Тетяна Куштевська видала книжку про видатних українок – від княгині Ольги до наших сучасниць, де подано художній портрет і Валентини Данилівни Гончар, видання мало неабиякий успіх у німецьких читачів і, маємо надію, після війни вийде у світ українською…
На вручення цьогорічної Премії завітали знакові діячі української культури, які спільно з ведучими Дмитром Чистяком і Олександром Балабком вручили нагороди новим лауреатам.