«Шевченків сад»: відкриття нових сторінок роду Кобзаря

29

9 квітня в Національному музеї літератури України на Богдана Хмельницького, 11 відбулася тепла та глибока зустріч у межах проєкту «Майстри слова» від Національної спілки письменників України.

Цього разу гостями заходу стали троє співавторів унікального дослідницького видання «Шевченків сад. Родові дерева Моринців і Кирилівки» — дослідник-генеалог Євген Матвієнко, український краєзнавець, журналіст, письменник, член правління Національної спілки краєзнавців України Євген Букет та дослідник-генеалог, кандидат історичних наук Олексій Дєдуш. Вони поділилися не лише архівними відкриттями про родовід Тараса Шевченка, а й спростували міфи про його походження. Чи був Шевченко з козацького роду? Хто його предки по батьковій і материнській лінії? Автори провели справжнє генеалогічне розслідування.

Книга «Шевченків сад» заснована виключно на архівних документах, уперше представляючи понад 500 документів, уведених у науковий обіг шевченкознавства. Унікальність видання підкреслюється наявністю QR-кодів під майже кожним документом, що дозволяє читачам за допомогою смартфона перейти до електронного архіву та самостійно ознайомитися з оригіналами. Окрім родинних зв’язків Кобзаря, у книзі висвітлено інформацію про осіб, тісно пов’язаних із Тарасом Шевченком: його коханих — Оксану Коваленко, Феодосію Кошиць (доньку кирилівського священника), наречену Лукерію Полусмак, а також Хариту Довгополенко, яка була наймичкою у його найкращого друга Варфоломія Шевченка. Уперше подано біографію мачухи Тараса — Оксани Терещенко, її дітей від першого шлюбу (зведених братів і сестер Шевченка) та багато іншого. Загалом у книзі згадано понад 2000 осіб.

Модераторкою вечора виступила письменниця, журналістка Юлія Бережко-Камінська — відома своєю багаторічною діяльністю з популяризації української літератури, авторка численних поетичних збірок та організаторка творчих подій.

Атмосферу вечора зворушливо прикрасили картини Наталії Бондар — художниці, авторки серії артпроєкту «Кохайтеся,  чорнобриві…». На картинах портретної графіки — жінки роду Шевченка: його мати Катерина Якимівна, сестри Ярина, Марія, Катерина. Ці образи глибоко передають жіночу силу та гідність селянської родини.

Особливим моментом для авторів стало вручення примірників книги «Шевченків сад. Родові дерева Моринців і Кирилівки» з їхніми автографами трьом музеям: Національному музею Тараса Шевченка, Літературно-меморіальному будинку-музею Тараса Шевченка та Національному музею літератури України.

Також у межах вечора письменника Євгена Букета було відзначено орденом Данила Туптала — заслужена нагорода за десятиліття його краєзнавчої та історичної праці. Його останній бестселер «30 війн із zаклятим сусідом» став популярним серед військових, перекладений англійською й доступний в аудіоформаті.

Особливим гостем події став Ярослав Сумишин — автор популярного YouTube і Telegram-каналів «Хроніки генеалога», який публікує матеріали, пов’язані з дослідженням родоводів та історії України. Він поділився захопливою історією власного роду, який удалося дослідити аж до XVII століття.

Також автори розповіли про неймовірні переплетіння своїх родинних історій. Євген Матвієнко і Євген Букет мають спільних предків із родини Лутаків із села Комарівка, де в другій половині XVIII століття жили Антон і Єва Лутак. Від їхніх синів походять Євген Матвієнко (від сина Матвія) та Євген Букет (від сина Сидора). Дружина Євгена Матвієнка, Тетяна Попович, є нащадком діда Тараса Шевченка Івана Андрійовича, від його дочки Євдокії. Завдяки дітям Євгена Матвієнка, Софії та Назару, родинний зв’язок із Шевченком продовжується, і, таким чином, Євген Матвієнко також дотичний до родини Тараса Шевченка. Олексій Дєдуш є нащадком Івана Андрійовича Шевченка через його дочку Домникію, що також встановлює його зв’язок із родом Великого Кобзаря. Модератор події, Юлія Бережко-Камінська, походить із роду Шевченків (її прямий пращур — Іван Омелянович Бойко, рідний брат батька Катерини Якимівни Шевченко (матері Тараса Шевченка) Якима Омеляновича Бойка (діда Тараса Шевченка). До речі, цей факт було остаточно встановлено після презентації Євгеном Букетом, який спеціально для цього звернувся до архівів). Отже, усі учасники події — автори та модератор — пов’язані з Тарасом Шевченком, що надає події особливого значення та емоційної глибини.

Це була зустріч не лише з літературою, а й із корінням, родовою пам’яттю, культурною глибиною та щирою емоцією. Книжку «Шевченків сад» зараз можна передзамовити зі знижкою на сайті видавництва Марка Мельника. Офіційний старт продажів заплановано на 15 травня.

Євген Матвієнко

nspu.com.ua

попередня статтяАндрій Содомора. Ще раз про думку, думання, задуму, бездумність…
наступна статтяУ ярмарку «Книжкового Арсеналу» візьмуть участь 112 видавництв