У Києві відбулася пресконференція на честь 30-річчя НСПУ

330
Фото – «Літературна Україна»

28 червня у приміщенні інформаційного агентства «Укрінформ» у Києві відбулася пресконференція «Українська література доби незалежності», присвячена тридцятій річниці Національної спілки письменників України.

Про це повідомляє кореспондент онлайн-версії газети «Літературна Україна».

У заході взяли участь голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський, голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, секретар НСПУ, літератор Павло Мовчан, письменник і перекладач, секретар НСПУ у контактах із зарубіжними організаціями Олександр Божко, головний редактор газети «Літературна Україна» Сергій Куліда, а також головний редактор журналу «Харків», письменник Леонід Тома.

Учасники згадали історію становлення Спілки письменників, етапи її розвитку та розповіли про колег-письменників, які докладалися не лише до літературного процесу, а й до становлення України як незалежної держави.

Голова НСПУ висловив сподівання, що теперішня дата – тридцять років від дня реєстрації ГО «Спілка письменників України» тодішнім Мін’юстом УРСР – правитиме не тільки за привід для святкування, а й за підставу для обговорення сьогоднішнього стану НСПУ та її перспектив: «Я би хотів, щоб теперішнє відзначення відбувалося не лише у форматі якихось святкових реляцій, якихось красивих промов чи вітань, але щоб також це була розмова про Спілку письменників у контексті викликів сьогодення».

Павло Мовчан наголосив, що нині українські письменники «винесені за дужки загального національного процесу і навіть пошанування», дарма що саме вони, за словами голови «Просвіти», доклалися та продовжують докладатися до зміцнення української державності.

«Саме з ініціативи Спілки письменників і керівництва Спілки відбувалися ті події, які день за днем утверджували нас у необхідності приходу до незалежності», – підкреслив він, нагадавши також, що свого часу в стінах НСПУ поставав Народний Рух України.

Олександр Божко зауважив, що наразі через відсутність адекватної державної підтримки попит на українську культуру за кордоном в цілому та літературу зокрема значно перевищує пропозицію. Секретар НСПУ пояснив – держава виявилася не готовою до зростання зацікавленості цим культурним шаром в інших країнах.

«Українська література, українська культура значно багатша за ті порівняно мізерні цифри виданих книжок. Це десятки, сотні назв, коли це мали б бути тисячі книг, аби заповнити інтерес і до нашої багатогранної культури, і до нашої європейської самосвідомості», – підсумував пан Божко.

Головний редактор газети «Літературна Україна» Сергій Куліда звернув увагу присутніх, що в Україні на тлі недостатньої фінансової підтримки НСПУ та письменницьких видань склалася ситуація, за якої навіть самостійний пошук ресурсів такими організаціями часто обертається на складне завдання. Він навів приклад із ґрантами, котрі, за його словами, часто видаються винятково обмеженому числу осіб.

«Ґранти підтримують певних людей, і вже склалося півтора десятка письменників, які друкуються й наче на слуху. Просто зроблені з літературних фігур якісь бренди, але часом за цим нічого не стоїть. Натомість “Літературна Україна” ще має змогу надрукувати письменників, які, може, не “розкручені”, але не менш, а може й більш талановиті», – запевнив Сергій Куліда.

Редактор «Літературної України» також відзначив, що його видання продовжує розвиватися навіть у нинішніх умовах, і оголосив про запуск ГО «Клуб друзів «Літературної України»» спільно з громадськими організаціями та представниками бізнесу, що матиме на меті всебічну підтримку малозабезпечених письменників, позбавлених державної.

«Ми хотіли б якимсь чином виконувати функції літфонду, коли можна було б допомагати нашим старим письменником – ліками, їжею і так далі», – розтлумачив він.

На переконання представника Харківської організації НСПУ Леоніда Томи, у його місті основні проблеми продиктовані насамперед інформаційним вакуумом, у якому опинилися письменники.

«Харківські літератори теж відчули удар – інформаційний, ковідний, інший, – але Харківська організація спілки письменників зробить усе можливе, щоб налагодити інформаційний зв’язок з громадськістю», – сказав пан Тома.

Інші подробиці пресконференції пропонуємо довідатися з докладного матеріалу кореспондента онлайн-версії «Літературної України».

Нагадаємо, сьогодні НСПУ відзначає своє 30-річчя. Програма заходів розпочалася з відкриття фотовиставки «Життя – це творчість» Володимира Коскіна.

попередня статтяНа тридцятиліття НСПУ письменники обговорили виклики і загрози сьогодення
наступна статтяПорошенко та Зеленський відвідали «Книжковий Арсенал»