Забороні вірша «Любіть Україну!» Сосюри – сімдесят років

1077
Володимир Сосюра. Фото – з відкритих джерел

2 липня 1951 року у радянській газеті «Правда» з’явився матеріал із засудженням вірша «Любіть Україну!» Володимира Сосюри, вперше надрукованого у часописі «Звезда» в перекладі Олександра Прокоф’єва.

Про це пише «Gazeta.ua».

Прокоф’єву тоді перепало за самовільний вибір вірша Сосюри (мовляв, не обговорив із редколегією), але найбільше дісталося самому поетові: його звинуватили у «буржуазному націоналізмі».

Стаття «Правди», про яку йдеться, називалася «Проти ідеологічних перекручень у літературі» та характеризувала вірш Володимира Сосюри так: «Оспівує якусь одвічну Україну. Поза часом, поза епохою, без сталінських п’ятирічок, без колгоспного ладу. В основі своїй є ідейно порочним твором, під яким могли підписатися Петлюра, Бандера».

Матеріал також зачіпав Максима Рильського і Костянтина Данькевича: обоє раніше припускалися «ідеологічних помилок».

Стаття у «Правді» спричинила потік критики та цькування Володимира Сосюри. «Gazeta.ua» наводить таку цитату радянського письменника Андрія Малишка: «Стаття «Правды» змушує глибше придивитись до творчості Володимира Сосюри. Прояви націоналістичної ідеології, національної обмеженості не є випадковими і поодинокими у його творчості. Не зрозумів ролі ленінсько-сталінської дружби народів і виступав із низкою занепадницьких, безідейних віршів, а то й прямо ворожих, як вірш «Любіть Україну!»».

В. Сосюра, «Любіть Україну!». Фотокопія – «Архіви України»

Заборону на друк вірша зняли 1958-го року.

Цьогоріч із дати публікації згаданого матеріалу газетою «Правда» спливає сімдесят літ.

Нагадаємо, чотирьохсотліття битви під Хотином готуються відзначити фестивалем. Організатори планують пісочну анімацію, відтворення боїв, вогняне шоу, а також облаштування фотозон.

попередня статтяЛьвівська премія міста літератури ЮНЕСКО оголосила довгий список
наступна статтяСтартував Міжнародний конкурс диджитал-мистецтва «Ми – аніматори»