Столична галерея представляє експозицію «Білоруський Майдан»
382
До 10 грудня в Центрі Сучасного Мистецтва «Білий світ» проходить колективна експозиція сучасних митців, присвячена політичним акціям та протестам у Білорусі.
Мистецький проєкт став своєрідною рефлексією до річниці Революції гідності в Україні. Минулого року «Білий світ» висловив підтримку протестувальникам у Мінську, провівши персональну виставку всесвітньо відомого білоруського митця Володимира Цеслера «Верым! Можам! Переможам!». За словами організаторів, на той час перемога тих, хто протистоїть диктаторському режиму, здавалася вже близькою.
«На жаль, минув понад рік, а процес визволення Білорусі не дістався бажаного фіналу; він продовжує тривожити серця як митців, так і решти небайдужих до справедливості людей з усього світу», — зауважив директор мистецького центру Олександр Янович.
Надзвичайно глибоко відчувають це поєднання болю та надії українці, адже наша країна лише за останні 16 років пережила два майдани, а визвольний рух і боротьба за національну свідомість мають місце в нашій історії протягом декількох століть. Тому відомі українські митці та мисткині, спільно з їхніми колегами з Білорусі, які зараз живуть у Києві, об’єднали результати своїх роздумів та переживань у мистецтві, представивши спільний проєкт «Білоруський Майдан».
Маючи можливість вільно реалізовуватися у мистецтві, українські художники своєю творчість прагнуть висловити свою солідарність із тими, хто прагне позитивних змін у сфері основних прав і свобод людини, та стоїть на шляху прагнення до демократії.
«Нам би хотілося, щоб наша робота підтримала білорусів у процесі переосмислення подій минулого року. Віримо, що колись ми зможемо показати цю виставку у Мінську», — наголосив у своїй промові один з учасників експозиції Андрій Зелинський.
Учасниками виставки «Білоруський Майдан»: Андрій Зелинський, Микола Маценко, Олег Тістол, Надія Тістол, Олександр Янович, Матвій Вайсберг, Ростислав Лужецький, Олена Клочко, Владислав Шерешевський, Сергій Захаров, Дмитро Коломойцев, Василь Татарский, Андрій Котлярчук.
Окрасою експозиції є роботи відомого сучасного художника Владислава Шерешевського, який представив у своїй творчості різні етапи української революції: хлопчик із гвинтівкою, який виражає мужність та готовність до бою, зрілий чоловік у касці з тризубом, який уособлює образ протестувальника, а чоловік зі смолоскипом вогню, що уособлює радісні емоції від перемоги.
У другій залі виставки приваблює також портрет «Я старався», присвячений українському Президентові-втікачу.
Наймолодшою учасницею виставки стала Надія Тістол. Коли їй запропонували долучитися до цього проєкту, то вона відтворила образ Короля Клавдія з трагедії Вільяма Шекспіра «Гамлет, Принц Данський». У своїй роботі-інсталяції, вона проводить паралель між героєм п’єси, що мучиться докорами сумління через убивство брата та сучасною політикою президента Росії, який читає цей монолог.
Теплі слова прозвучали на адресу всіх учасників заходу від кураторки проєкту, засновниці українського благодійного фонду «Беларускi Майдан» АльониВасильєвої, яка торік переїхала з Мінська до Києва.
«Цією виставкою ми прагнули показати, що є та частина Білорусі, яка прагне боротися за європейські цінності та свободу», — зазначила кураторка експозиції.