Офіси та склади 22% українських видавництв пошкоджені в результаті бойових дій
226
Повномасштабне вторгнення Росії вплинуло на всі сфери життя українців. Зокрема, значно постраждала книговидавнича сфера. Культурно-видавничий проєкт «Читомо» провів опитування 81 видавництва і виявив найбільш болючі проблеми.
22% офісів українських видавництв було пошкоджено в результаті російських обстрілів. Постраждали приміщення видавництв «Ранок», «BOOKSHA», «Тези», «Жорж», «АССА», «Фоліо», «Блим-Блим», «Видавництва Жупанського», «Віхола», «Мольфар», «ПЕГАС», «Час майстрів», «Парасолі», групи «Основа», видавництва «4mamas» та інших.
Видавництво «КЛІО» повідомило, що зараз не має змоги продовжувати роботу, оскільки склад закритий, а в Києві не лишилось співробітників. Через обстріли не можуть продовжувати роботу також видавництва «Блим-Блим» та «ЇZHAK». Дехто тимчасово призупинив діяльність – «Смолоскип», «Маміно», видавець Олександр Савчук, «ДІПА», «Абрикос», BOOKSHA, видавнича група «Основа» та видавництво «4mamas». Але значна частина – «Білка», Bookraine Publishing House, «Каламар», «Книголав», «Наш Формат», «Букрек», «Компас», «Видавництво Анетти Антоненко», Yakaboo Publishing, «Видавництво Старого Лева», «Човен», «Родовід», «Абук» – продовжують роботу як завжди.
У коментарі для «Читомо» видавництво «Creative Women Publishing» зазначило, що «команда (…) повертається до активної роботи над усіма своїми проєктами. Попри те, що співробітники видавництва географічно розпорошені (частина в Україні, а частина за кордоном), усі перебувають на зв’язку».
Ситуація значно вплинула і на продажі. Так, 95,1% видавців стверджують, що продажі катастрофічно знизились, у 3,7% знизились несуттєво, а у 1,2% навіть зросли. З цього випливає те, що значна частина видавництв не має змоги виплачувати зарплату (28%) або може лише частково (54,9%), і лише 17,1% продовжує платити співробітникам в довоєнному обсязі.
За кордоном нині працюють видавництва або співробітники таких видавництв, як «Смакі», «Компас», «Смолоскип», «Creative Women Publishing», «НК-Богдан», «Комора», «Маміно», «Лабораторія», «Nebo BookLab Publishing», «Bookraine Publishing House», «Каламар», «Дух і Літера», «Школа» та інші. Загалом, зв’язки з міжнародними партнерами мають 24,6% видавців, 51% планує це зробити, а 24,4% не знають, як вийти на міжнародний ринок.
Багато видавництв залучені до волонтерської діяльності. Так, активно допомагають «Наш Формат», «Видавництво Старого Лева», «Білка», «АССА», «ТУТ», «Смакі», «НАІРІ», «Комора», «Віхола», «Лабораторія», «Дух і літера» та інші.
Загалом, 86,6% мають співробітників, які активно залучені до волонтерської діяльності, а 30,5% – активно залучені до воєнних дій.
Багато видавництв відкрили безплатний доступ до своїх книжок. Це «Свічадо», «Наш Формат», «Видавництво Старого Лева», «Vivat», «Родовід», «Астролябія», Yakaboo Publishing, «НК-Богдан», аудіовидавництво «Абук» зробило доступ до дитячих та частини дорослих аудіокниг. Видавництва Аннети Антоненко, «Книголав» та «Фоліо» відкрили продаж електронних книжок за 1 гривню.
Є і втрати. Зокрема, 14 березня внаслідок обстрілів загинув засновник видавництва «Орієнтир» Микола Кравченко, а також його колега Сергій Машовець. Загинули також перекладач видавництва «Пломінь», історик та публіцист Сергій Заїковський, один з авторів книжки «Про права та обов’язки: твій довідник із громадянства» – Дмитро Євдокимов, поет, письменник Юрій Руф. Відомо, що письменник Володимир Вакуленко потрапив у полон на Харківщині.
«На превеликий жаль, не маємо інформації про багатьох авторів підручників із новогрецької мови, які перебувають у Маріуполі. На зв’язок не виходять із 2 березня, у списках евакуйованих відсутні», – розповідають у видавництві «Букрек».
«Наша художниця ледь вижила в Ірпені, але їй вдалося вибратися з-під обстрілів неушкодженою, і зараз вона у безпеці», – повідомляють «Читомо Bookraine Publishing House».
Опитування видавців проходило з 26 березня до 8 квітня 2022 року.