Графіка української мови

Анжеліка КОРНІЄНКО

908

Десятого листопада в Музеї книги і друкарства України в столиці відбулась урочиста презентація амбітного проєкту «Графіка української мови» (абетка Рутенія) видатного художника-графіка, Шевченківського лауреата, професора Василя Чебаника. Акцію приурочили до Дня української писемності та мови.

В. Чебаник — всесвітньовідомий художник-графік. У його творчому портфоліо — низка концептуальних мистецьких об’єктів, що утверджують престиж національного Великого стилю й українських державницьких інституцій: церемоніальний екземпляр Конституції для присяги Президентом у Верховній Раді України, дипломи Шевченківської премії, посвідчення Президента України, візуальна символіка Києво-Могилянської Академії, Національної Академії образотворчих мистецтв та архітектури…

«Графіка української мови» — проєкт із відновлення зображення літер української мови на основі історичних зразків вітчизняної писемності та друкарства. Мета проєкту — створення нового яскравого візуального образу української мови шляхом творчого синтезу історичної кириличної «рутенської абетки» й модерністських форм сучасної європейської пластики.

Новий шрифт елегантно віддзеркалює українську духовно-культурну автентику і вітчизняне мистецтво у широкому діапазоні — від народного наїву до авангарду. Він показує тяглість національних мистецьких традицій і їхнє стилістичне різноманіття — від по-візантійському суворої кириличної графіки до аскетичного козацького бароко і робіт бойчукістів. Новий шрифт сприяє утвердженню візуального іконізму української мови й поєднує різноманітні естетики у єдину генеральну лінію національного Великого стилю.

Дуже знаковим є те, що над створенням нового візуального ряду у шрифті працювало кілька генерацій українських митців, зокрема, такі знакові постаті, як Г. Нарбут, В. Кричевський, П. Ковжун, С. Гординський, В. Хоменко, В. Юрчишин й інші. Це підкреслює позачасове значення проєкту, який є апробованим самою історією. Цікаво, що важливі зміни на рівні графем шрифтів запропонував саме В. Чебаник.

У своєму онлайн-включенні Василь Чебаник заявив, що на шрифти «Рутенія» оформлені авторські права і відтепер усі бажаючі можуть користуватися цими унікальними шрифтами вільно. Такий шляхетний жест безумовно сприятиме вірусному збільшенню аудиторії проєкту і його географії.

«Власна національна абетка — це те, що відрізняє Мову від Діалекту, а справжню Націю, як культурно-політичну спільноту — від населення колоніальних володінь».

Василь Чебаник

На акції було презентовано нову книжку Василя Чебаника «Графіка української мови». У книзі представлено унікальні кириличні шрифти, розроблені майстром у різні періоди його творчості. Також у виданні наведено приклади їхнього застосування в різних сферах друкарської справи, графіки й інтролігації книг та електронних ресурсів, зокрема платформи abetkarutenia.com.ua, яку було створено для ліцензованого поширення комп’ютерних шрифтів української мови проєкту «Графіка української мови / Абетка Рутенія». Унікальне видання вийшло трьома мовами — українською, англійською та китайською.

Також на презентації виступили Дмитро Степовик (НАНУ), Василь Перевальський (художник-графік, НАМУ), Дмитро Палій (Музей книги і друкарства), Володимир Тиліщак (УІНП), Отець Дмитро Каран (військовий капелан ПЦУ), Роман Петрук (художник, КДАДПМіД ім. М. Бойчука), Максим Жорін (командир полку «Азов»), Олександр Штепан (проєкт «Живослово»), Кирило Стеценко (композитор), Анжеліка Корнієнко (#інфоВАРТА) та ін. Ведучим презентації був Нестор Воля (Олександр Корнієнко).

Анжеліка КОРНІЄНКО

попередня статтяУкраїна продовжує боротись із пандемією ситуативно, що збільшує ризики людських втрат
наступна статтяУ трамваях чеського міста Брно з’явилися вірші харківських поетів