Віктор Киркевич написав понад 400 статей, 23 книги, зняв 15 авторських телепрограм про Київ, він був дослідником-романтиком, який жив любов’ю до міста.
«Віктор Геннадійович Киркевич пішов. Назавжди…» — цей допис на сторінці у Фейсбуку у день Різдва сколихнув почуття сотень людей. Усі вони відчули особисту втрату і біль за тим, хто відкрив для них інший Київ.
Віктор Киркевич за першою освітою був геологом і цій професії присвятив майже 20 років. А потім — здобув історичну освіту. Так любов до Києва та історії заповнила вже все його життя.
У своїй книзі «Київ для романтиків» Віктор Геннадійович зізнався, що хотів написати такий путівник, щоб після прочитання книжки, людину «саму ноги понесли» у ті місця, які відкрив йому автор, «де відкриється не просто індивідуальне, але у чому задзвенить загострене почуття відкритого серця».
Він хотів написати путівник не «як вчений „сухар“, а поетично налаштований письменник».
«Адже романтичний виклад має свої переваги. Вітчизняна історія таїть стільки загадок, їх не задавили нашарування вікового пилу, але порошили багаторічним занудством і компартійною брехнею тенденційно налаштовані радянські історики», — поділився у передмові до книги «Київ для романтиків» його автор.
Така романтична подорож по улюбленому місту вилилась у пана Віктора в 400 статей, 23 книжки, 15 авторських телепрограм, десять науково-популярних фільмів.
А ще — путівники, туристичні карти, колекції: поштівки та листівки, книги, журнали та газети, гравюри та твори живопису, твори декоративно-ужиткового мистецтва та предмети побуту.
Сьогодні люди, з якими пан Віктор ділився своїми знаннями, відкриттями, любов’ю до Києва та України, дякують йому за цей дар, отриманий за життя, під час спілкування.
Андрій Ковальов, прес-офіцер 112 бригади ТРО Києва розповів про дружбу з Віктором Геннадійовичем. Він пише, що Киркевич — жива легенда Києва, символ Андріївського узвозу, письменник, краєзнавець, колекціонер. Військовий розповів і про мрію пана Віктора створити з колосальної колекції по УНР та Армії УНР «Музей Державності».
«Пан Віктор Багато років вів перемовини з президентами, урядовцями, депутатами, київськими міськими головами, щоби створити музей, який був би символом державно-приватного партнерства. До останнього пан Віктор вірив, що музей вдасться створити. Він володів колосальною колекцією, присвяченій гетьману Івану Мазепі, яку сам називав „Мазепіана“. Однозначно, що ніде у світі подібної колекції більше немає».
Його квартира була справжнім музеєм із надзвичайно цінними експонатами і люди, близькі по духу, зізнавались, що під час розмов із Віктором Киркевичем, вони відчували іншу тяглість часу. Час не біг і не «тікав», як це буває у буденності, він уповільнював свій біг і люди відчували живими ті періоди історії, про які розповідав дослідник.
Віктор Киркевич (1945-2022). Фото: М.Кальницький/Facebook
Михайло Кальницький, дослідник історії Києва, розмістив власне фото пана Віктора і написав:
«Не стало Віктора Киркевича. Літератор, Колекціонер, Екскурсовод. Його не забудуть…».
Владислав Трубіцин, депутат Київради: «Унікальний, неординарний, веселий, добрий і порядний, справжній патріот своєї країни, колекціонер, краєзнавець. Для всіх нас він залишиться прикладом життєлюбства та стійкості.
Віталій Кулик, політолог: «Він був знавцем душі Києва. Людина, яка на пряму спілкувалася з духом нашого міста».
Олесь Доній, згадує: «Він був однією з легенд Андріївського узвозу, він продавав на Узвозі власні книжки, кожен міг із ним поговорити, і він міг поговорити з кожним».
Його місце на Андріївському узвозі біля Музею однієї вулиці неможливо було оминути. Для кожного, кому пан Віктор відкрив свій Київ, до нього сьогодні — особливі слова.
На Донеччині загинув відомий блогер, гід-краєзнавець та дослідник Києва Сергій Миронов. З перших днів війни автор історичного блогу Vanishing Kyiv мужньо захищав нашу державу в лавах ЗСУ.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»