Письменник Володимир Єшкілєв уважає, що витіснити російську можна буде з України через одне-два покоління
153
Мова – це складний інструмент. Так уважає письменник Володимир Єшкілєв, повідомляє «Галицький кореспондент».
Днями на ефірі обласного телебачення «Галичина» письменник, відповідаючи на запитання глядача, сказав, що мова має різні рівні, починаючи від побутово-комунікаційного і закінчуючи філософськими конструктами.
«Філософія на 90% – це мова», – вважає Єшкілєв, – тому що вона без слів існувати не може. І розуміння на рівні філософському відбувається за рахунок так званого превентивного розширення мовного апарату. Так от російська мова в Україні і її побутування завжди було приземленим і побутово-базарним. Себто те, що ми зараз витісняємо російську мову – це в принципі не питання культурні, як нам хочуть сказати».
Він пояснює, що російська мова у нас побутувала не на культурному рівні, а на рівні базарів та автобусів. Ця мова виконувала роль комунікативну, тому витіснити її буде можна швидко та безболісно.
«Думаю це справа одного-двох поколінь», – додає письменник.
А залежить це від певних факторів, зокрема від емоційного колективного настрою. Оскільки виникла відраза до всього російського, то цей процес піде швидше.
Втім він припускає, що частково російська може залишитися у таких місцях, як Одеса, де є особливе культурне минуле. Там є одеський діалект, він своєрідний, неповторний, майже зниклий і є скоріше цікавим реліктом, який і досі залишається невивченим.
«Він увібрав у себе багато російських слів, але це не означає, що це російська мова, тому що ментально конструкція речень в одеському діалекті не російська, а ідішева. Тобто оці конструкти можуть ще певний час зберігатися, як емоційні вкраплення, але це не стосується вже Росії як мовно-культурного континенту».