Простір української дитячої книги «BaraBooka» оприлюднив список найкращих родинних видань 2021 року
206
Цього року вперше вибір читачів збігся з вибором експерток «Топу БараБуки». Упродовж двох тижнів читачі голосували за улюблені видання в номінації «Вибір читачів» — понад 1600 користувачів віддало свої голоси за улюблені книжки.
Топ БараБуки: переможці 2021 року
Номінація «Дебют року в прозі»: Ірина Озимок «У міста є Я» (ілюстрації: Анна Іваненко, студія сері/граф; видавництво «Книголав»).
Номінація «Родинне читання»: Світлана Ройз «Таємниця життя та смерті» (ілюстрації: Марія Рудик, «Видавництво Старого Лева»).
Номінація «Серія книжок про світопізнання»: Романа Романишин, Андрій Лесів. «Куди і звідки» («Видавництво Старого Лева»).
Номінація «Абетка року»: Іла Варіна, Ольга Штонда «Абетка від Маєчки» (Артвидавництво «Небо»).
Номінація «Поетична книжка року»: Григорій Фалькович «Пароплави і кити», ілюстрації: Яна Гранковська, Ростислав Попський (видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»).
Номінація «Комікс року»: Юрій Нікітінський (текст), Еліна Цильке (ілюстрації) «Апокаліпсис: 40 правил виживання» (видавництво «Артбукс»).
Номінація «Пізнавальна книжка для дошкільнят»: Ганна Булгакова «Чарівна книжка про какашки», ілюстрації: Юлія Гречух (видавництво «Ранок»).
Номінація «Художня проза для молодшого шкільного віку»: Мія Марченко «Майка Паливода обирає професію», ілюстрації: Олександра Болотова (видавництво «Читаріум»).
Номінація «Енциклопедичне видання року»: Сергій Жуков, Марія Тахтаулова «Україна. Від первісних часів до сьогодення», ілюстрації: Женя Миронюк (видавництво «Ранок»).
Номінація «Художньо-пізнавальна проза для підлітків»: Петро Яценко «Союз радянських речей», ілюстрації: Настя Омелич (видавництво «Портал»).
Номінація «Пізнавальне видання для підлітків»: команда «ТОП ЛІД», «Інста, кохання, брудний посуд і конста. Норм візуальний гід по Конституції» (видавництво «Wise Bee»).
Номінація «Проза для юнацтва»: Надя Біла «Ел і Ева» («Видавництво Старого Лева») і Тетяна Рубан «На північ від кордону», ілюстрації: Софія Сулій (видавництво «Наш Формат»).
Номінація «Серія року»: Наталія Матолінець «Варта у грі. Кров Будапешта» (видавництво «АССА»). Номінація «Вибір читачів»: Тетяна Рубан «На північ від кордону», ілюстрації: Софія Сулій (видавництво «Наш Формат»).
До списку потрапляють винятково видання українських авторів(ок). Таким чином «БараБука» вже восьмий рік підтримує національну літературу для дітей та підлітків та окреслює тенденції року, що минає, говорить Анна Третяк, головна редакторка сайту «BaraBooka. Простір української дитячої книги»:
«БараБука» оголошує свій рейтинг найкращих родинних видань від 2014 року, і ми з радістю спостерігаємо, як розвинулася українська література для дітей та підлітків. З’явилися яскраві письменники, наповнилися відсутні раніше жанри, зринули у книжках нові, подекуди дуже гострі теми.
Є у нас видання, які задають світові тенденції – як-от: серія книжок про світопізнання Романи Романишин і Андрія Лесіва. Є такі, які будують мости – між художнім світом і реальним життям своїх читачів, а також між різними поколіннями, допомагаючи краще зрозуміти самих себе і своїх близьких. А є легка література, яка доводить, що читання – це цікаве та веселе дозвілля».
Переможців нагородили 15 грудня в Центральній бібліотеці ім. Шевченка для дітей у Києві. Також «БараБука» вручила спецвідзнаки. Переглянути розширений список нагороджених можна тут.
Що відомо
«BaraBooka. Простір української дитячої книги» – це проєкт із підтримки дитячого читання, перший український універсальний інформаційний ресурс про видання для дітей та підлітків.
Ресурс розраховано на широке коло читачів: від батьків та дітей, які вже можуть самі ухвалювати рішення щодо вибору книжок, до фахової спільноти науковців, педагогів, бібліотекарів.
Від 2014 року «БараБука» допомагає батькам, бібліотекарям, освітянам зорієнтуватися в розмаїтті новинок дитячого книговидання. Щороку авторки та експерти порталу вказують на яскраві дебюти та відзначають видання різних жанрів і форматів: художні та пізнавальні книжки, новинки для дітей і підлітків різного віку. Переможців минулих років шукайте тут.
У 2021 році експертками, що оцінюють книжки для «Топу БараБуки», є редакторки «Простору української дитячої книги», методистки Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України» – Анна Третяк, Ольга Купріян, Анастасія Музиченко, Марія Артеменко та Ольга Сілакова. Кураторка Топу – керівниця проєкту «BaraBooka» Таня Стус.