Перепис населення, житла та помешкань 2021 року у Словаччині приніс кілька позитивних фактів для представників русинської національної меншини. Однак виявив і негативні тенденції.
Петер Штефаняк, голова Круглого столу русинів Словаччини, заявив, що кількість людей, які заявили про свою русинську національність як свою першу чи другу, збільшилася в порівнянні з останнім переписом населення. Але менше русинів вказали свою мову як рідну, повідомляє «TASR».
Річ у тім, що перепис 2021 року вперше мав питання не лише причетності до національності, але й ще одне питання – «Яку національність ви вважаєте для себе другою?».
«У результаті перепису 23 746 осіб назвали свою національність «русин», а ще 39 810 осіб назвали русинську своєю другою національністю. Це становить загалом 63 556 осіб, які зареєструвалися як русини. Але при цьому лише 38 679 словаків назвали русинську мовою рідною», – сказав речник Круглого столу русинів Словаччини Петер Медвідь.
До того ж голова Круглого столу русинів Словаччини Штефаняк зазначив:
«Більше словаків вказали свою національність «русин» як другу, що також відповідає певним тенденціям у нашому суспільстві».
За словами Штефанака, зменшення кількості людей, які назвали русинську мову як рідну, пов’язано з тим, що все менше молодих людей розмовляє нею.
Круглий стіл словаків Словаччини вважає важливим, щоб результати перепису були інтерпретовані правильно.
«Тому представники русинської національної меншини однозначно братимуть участь у створенні моделі інтерпретації результатів із погляду національного питання”, – підсумував Штефаняк.
Тепер, після того, як громадяни Словаччини вперше мали право назвати приналежність до двох національностей, то насправді важко встановити ріст чи падіння кількості русинів. Але таки можна говорити про ріст з огляду на те, що саме 38 679 словаків назвали русинську мову рідною.
InfoPost.Media