У Страсбурзі відкрили читальний простір імені Вікторії Амеліної. Зал розташовано в частині Європейського парламенту, що присвячений Вінстону Черчиллю.
Про це розповіла перекладачка і журналістка Ярина Груша.
«Вікторія Амеліна — перша громадянка України, кому присвятили простір в європейських інституціях, і я вірю, що це важливий політичний жест, щоб вкотре нагадати, що Україна — це Європа, а Європа — це Україна», — зазначила віцепрезидентка Європейського парламенту Піна Пічерно.
Президентці Європарламенту Роберті Метцолі, а також президентці Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн Груша подарувала англійську версію книги Вікторії — Looking at Women, Looking at War.
«Вікторія вірила, що Європа — це її дім, а ще більше вона вірила у верховенство права та інституцій. Цей простір у своєрідний спосіб вже став актом справедливості для Вікторії та всіх тих українців, кому вона надавала голос у своїх текстах», — зазначила на відкритті залу перекладачка.

Відкриття читальної зали імені Вікторії Амеліної у Європарламенті, 11 березня 2025 року. Facebook/Yaryna Grusha
На відкритті зали була і засновниця благодійного проєкту «Птахи», який займається тактичною медициною для військових та цивільних, волонтерка Тата Кеплер. Вона також виступила з промовою у Європарламенті.
«Ми маємо говорити про жінок, які борються за демократію. І це дійсно дуже важлива тема. Але сьогодні всі жінки й чоловіки в моїй країні змушені боротися за виживання», — наголосила вона.
У промові вона також зазначила, що розповідає про пережите, щоб у Європі зрозуміли, «що моя країна, я, як і кожен громадянин, ми ніколи не повернемося з цієї війни».
Про Вікторію Амеліну
Вікторія Амеліна — українська письменниця та громадська діячка, членкиня PEN Ukraine і правозахисниця. Вона померла внаслідок важких поранень після ракетного обстрілу по Краматорську у червні 2023 року.
У 2014 році вийшов її дебютний роман «Синдром листопаду, або Homo Compatiens». Книжку обрали в десятку найкращих прозових видань за версією премії «ЛітАкцент–2014». Наступного року роман перевидали, і він увійшов до короткого списку Премії Валерія Шевчука.
Вона була засновницею й очільницею Нью-Йоркського літературного фестивалю в місті Нью-Йорк на Донеччині. У жовтні 2023 року PEN Ukraine зібрав півмільйона гривень для продовження діяльності фестивалю після смерті його засновниці.
Також вона є співавторкою дитячої книги «Е-е-есторії екскаватора Еки»
У 2021 році Вікторія стала лавреаткою літературної Премії імені Джозефа Конрада-Коженьовського. Того ж року заснувала Нью-Йоркський літературний фестиваль, що відбувався в селищі Нью-Йорк у Бахмутському районі Донецької області.
Також вона брала участь в правозахисній ініціативі та українській громадській організації Thuth Hounds і документувала воєнні злочини росіян. Саме Вікторія Амеліна розкопала закопаний в землі на деокупованій Харківщині щоденник закатованого волонтера і дитячого письменника Володимира Вакуленка та написала передмову до нього.
А в червні 2023 року авторку відібрали для письменницької резиденції Harriman у Парижі: вона мала там продовжувати роботу над книжкою про свідчення злочинів Росії.
В березні 2024 року Вікторія Амеліна і письменник Салман Рушді отримали Премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова.
«Видавництво Старого Лева» у 2024 році надрукувало збірку поезії Вікторії Амеліної «Свідчення».