В Україні до 130-річчя народження поета і перекладача Максима Рильського вийшов документально-художній літопис «Люби природу не для себе».
Презентація видання відбулася в Укрінформі.
За словами автора-упорядника книги — онука поета заслуженого журналіста України Максима Рильського, передусім це книга про людину, яка до нестями любила природу: знала, боронила й відтворювала її красу і користь у своєму письменництві.

У Києві до 130-річчя Максима Рильського презентували книгу «Люби природу не для себе» / Фото: Кирило Чуботін, Укрінформ«Кожен розділ цієї книги насичений віршами і цитатами із статей Максима Рильського. В той же час в книжці представлено окремий розділ «Поезія природи»… Нарешті, останній розділ «До нащадків» — це своєрідний місток із ХХ століття в наше сьогодення. Разом із Максимом Тадейовичем ми «розглядаємо» дві проблеми сучасності — поновлення водопостачання півдня країни і реформування лісової галузі. Уявляємо, як вчинив би, що порадив би в цих ситуаціях класик», — розповів онук класика української літератури.

Під час презентації учасники переглянули хронікально-публіцистичний фільм «Побачення із Максимом Рильським», знятого за мотивами видання.

«Фільм — це тільки тридцять хвилин хроніки. Проте весь музичний супровід — це гра Максима Тадейовича на роялі», — зазначив онук поета.Читайте також: У Житомирі презентували культурну спадщину Овруцької громади
Перший заступник голови Держкомтелерадіо Богдан Червак зауважив, що Максиму Рильському довелося жити і творити за радянських часів, «у довгу ніч без державності». «І все ж таки він увійшов до історії української літератури як глибокий український поет», — наголосив Червак.
Своєю чергою уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь висловив сподівання, що документально-художній літопис «Люби природу не для себе» потрапить до багатьох бібліотек України.
«Я думаю, що Український інститут книги зможе втілити цей проєкт, щоб ця книга потрапила і до бібліотек, і до книгарень, і до… всіх громадян, які цікавляться сучасною українською культурою», — сказав він.
У коментарі Укрінформу Кремінь наголосив на державницькій позиції Максима Рильського у питаннях збереження природно-заповідного фонду України.
«Саме тому постать Максима Рильського є значущою не тільки для української культури, а й для зростання державників, які мусять подбати про нашу державу і покоління майбутніх українців. Я маю на увазі питання екології, захисту земельного фонду, а також питання, пов’язані з розмінуванням… Я кажу і про водний фонд, і, звичайно, про Карпатський масив», — зазначив Кремінь.
За словами голови парламентського підкомітету з питань лісових ресурсів Юлії Овчинникової, Максим Рильський у своїй поезії не лише оспівував природу, а й закликав плекати її.
«Відповідальне ставлення до природи — це не лише питання естетики, а й вирішення проблеми виживання. Актуальність екологічних питань, яких торкався Максим Рильський, особливо відчутна зараз, коли ми говоримо про відновлення водопостачання на півдні країни після знищення Каховського водосховища», — наголосила Овчинникова.
Книга складається з 12 розділів і включає майже чотири десятки прозових творів Максима Рильського — статей, есеїв, нарисів, споминів на теми довкілля, виступів та поезій. Витримки із багатьох публікацій Рильського, коментарі, листи, висловлювання письменника, його вірші про природу представлені в кожному розділі, які розвивають і доповнюють один одного.
Видання вийшло накладом 450 примірників.
Як повідомляв Укрінформ, у 2023 році у столиці презентували книгу Максима Рильського «Співучий Києве, дитя живих століть», у якій зібрані його поезії, есеї про столицю та спомини.