У Києві працює виставка з нагоди 90-річчя від дня народження Дзюби

359
Фото – Національний музей літератури України

26 липня 2021 року літературознавцю, письменнику, громадському і політичному діячу Івану Дзюбі виповнюється 90 років. Тож ювілейна виставка представляє активного учасника Руху опору 1960-1990-х років Івана Дзюбу як науковця, творчість і діяльність якого була спрямована на розбудову української держави та культури.

Про це інформує Національний музей літератури України.

Назву виставці дала нова книжка літературознавця «Золота нитка: нариси про (не)знаних» (К., Дух і Літера, 2021), до якої увійшли статті різних років про Лесю Українку, Ольгу Кобилянську, письменників розстріляного відродження. Цей зв’язок поколінь митців, відповідальних за долю літератури, Ольга Кобилянська назвала «золотою ниткою» української культури. Творчість Івана Дзюби також в цьому ряду.

Представлено матеріали з музейної колекції – рукописи, світлини, праці Івана Дзюби та дослідження про його творчість М. Жулинського, М. Павлишина, Л. Тарнашинської, Є. Сверстюка, Р. Корогодського, Л. Костенко.

Фото – Національний музей літератури України

Центральне місце займає політичний памфлет Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», який став програмним документом національно-визвольного руху 1960-1980-х років. Серед рідкісних експонатів самвидав трактату, добірка закордонних видань 1960-1970-х років із публікаціями виступів: до 25-х роковин розстрілів у Бабиному Яру («Сучасність», Мюнхен, 1967), захисту у справі політв’язня Валентина Мороза («Український вісник», Париж, 1971) та ін., а також книга Івана Кошелівця із Мюнхена, який ще в 60-х роках виділяв Івана Дзюбу як «постать століття».

Фото – Національний музей літератури України

На світлинах літературознавець в різні періоди життя – в колі друзів у Спілці письменників 1963 року, під час перебування в слідчому ізоляторі КДБ 1972 року, на з’їзді Народного Руху України, на посаді міністра культури України 1993 року; разом із дружиною Мартою, із Ліною Костенко, Михайлом Горинем, з Євгеном Сверстюком, Іваном Драчем, Миколою Жулинським; Романом Балаяном, Борисом Єгіазаряном.

Окрасою виставки є графічний портрет Віктора Зарецького та портрет-картина Івана Дзюби 1987 року пензля Рафаеля Багаутдінова.

Фото – Національний музей літератури України

Виставка працюватиме в Національнім музеї літератури України до 15 серпня 2021 року.

Пропонуємо вам також ознайомитися з матеріалом «Духовний мобілізатор нації» Миколи Жулинського, присвяченим Іванові Дзюбі.

попередня статтяУ Тернополі представили книжку з маловідомими фактами про ОУН і УПА
наступна статтяСуд заборонив демонтування «Квітів України» через авторські права