У Луцьку розмовляли про Корнеля Філіповича – класика польської літератури родом із Тернополя
127
Команда Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» в Луцьку провела зустріч із читачами і презентацію мікросерії книг Корнеля Філіповича, які випустило у світ тернопільське видавництво «Крок».
3 жовтня на локації Grand Central у розважальному центрі «Промінь» у Луцьку відбулася літературна акція «Малі міста: розмова про Корнеля Філіповича», в рамках якої українські читачі мали змогу ознайомитися з постаттю і творчістю польського письменника Корнеля Філіповича. Організувала захід команда Міжнародного літературного фестивалю «Фронтера» за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку. Представники дипустанови на чолі зі Славоміром Місяком теж узяли участь у події.
Ім’я Корнеля Філіповича не надто відоме серед українських читачів, а між тим у його доробку – 40 книг. Його подруга і супутниця життя, поетеса Віслава Шимборська, лауреатка Нобелівської премії, вважала, що Корнель заслуговував на цю нагороду більше, ніж вона. Народився класик польської літератури в Тернополі, тож недарма саме в тернопільському видавництві «Крок» побачили світ переклади його творів. У 2020 р. українською мовою вийшли два томи прози й поезії Філіповича «Провінційний роман. Скажи це слово» і «Щоденник антигероя. Сад пана Нічке» в перекладі Юрія Матевощука. У 2021 р. мікросерію доповнила біографія Філіповича «Мирон, Ілля, Корнель. Розповідь про Корнеля Філіповича», написана польською письменницею та літературознавицею Юстиною Соболевською.
Авторка біографії Філіповича брала участь у зустрічі в Луцьку в режимі включення, а вів її Юрій Завадський – поет, музикант, перекладач і директор тернопільського видавництва. Він ознайомив присутніх із творчістю Корнеля Філіповича, майстра короткого жанру, розповів про зв’язок митця з Тернополем, про його книги, про місце малих провінційних міст у його творчості. Юстина Соболевська поділилася своїми відкриттями під час роботи над біографією письменника, спілкування з членами його сім’ї, праці над документами.
«Завдяки Філіповичу я познайомилися передусім із Віславою Шимборською. Я пізнала також мистецьке середовище, насамперед художників, також політичних діячів. За допомогою Філіповича я зрозуміла, як можна поєднати те, що зараз дуже суттєве: як одночасно бути митцем і громадським діячем. Думаю, що Корнель Філіпович був особою, яка, якби було треба, боролася б, він не стояв би осторонь багатьох подій і творив би історію. Творчість Корнеля – дуже універсальна. Вона говорить щось своє нам, полякам, у певний історичний момент і щось інше говорить вам. І це є першим маркером, що це – справжня література, яку читають у багатьох місцях світу», – зауважила Юстина Соболевська.
Під час акції присутні могли отримати комплект із трьох книг, зробивши грошовий внесок на потреби Збройних Сил України. Всього зібрали 3790 грн готівкою, яку передали Волонтерському штабу «Ангар». Окрім цього, учасники заходу скидали кошти безпосередньо на рахунки штабу.