Вікторію Амеліну посмертно нагородили спецвідзнакою Prix Voltaire

6

Українську письменницю Вікторію Амеліну посмертно нагородили спеціальною відзнакою Prix Voltaire під час 34-го Міжнародного конгресу видавців, що відбувся у Ґвадалахарі, у Мексиці. Про це повідомили на сайті Міжнародної асоціації видавців (IPA).

Спеціальна нагорода Prix Voltaire посмертно вручається Міжнародною асоціацією видавців для того, щоб підкреслити виняткову боротьбу за свободу самовираження лауреата/лауреатки та підкреслити, яким чином його або її змусили мовчати.

Під час церемонії організатори показали минулорічний виступ Вікторії Амеліної у Норвегії.

Отримуючи спецвідзнаку Prix Voltaire у травні 2023 року, Вікторія Амеліна сказала: «Я, українська письменниця, говорю від імені мого колеги Володимира Вакуленка, котрий, на відміну від мене, не пережив ще одну спробу російської імперії стерти українську ідентичність. Українська літературна спільнота вдячна за відзнаку. Ця нагорода унікальна, значуща та зворушлива. Частково через те, що ніхто із сотень інших українських авторів, котрі, як і Вакуленко, були вбиті протягом усієї української історії, не отримував цю міжнародну відзнаку посмертно. Я впевнена, що Володимир Вакуленко хотів би також їм присвятити цю премію». 

Відзнаку замість Вікторії отримала Олександра Матвійчук, голова Центру громадянських свобод. У своїй промові вона зазначила: «Після виступу до мене підходило багато людей, які говорили, що знають Вікторію особисто, бо познайомилися з нею на якомусь книжковому фестивалі чи мистецькому заході. Я вкотре дивуюся, як багато вона робила  їздила та виступала, волонтерила, документувала воєнні злочини, писала книгу. І звичайно, мені дуже сумно, що Віка не може забрати свою нагороду сама. Але місточки, які вона будувала між Україною та світом досі працюють, і на цьому міжнародному конгресі авторів та видавців з усього світу це дуже відчутно».

Окрім Вікторії Амеліної, нагороду отримав палестинський видавець Самір Мансур.

Вікторія Амеліна  авторка книжок «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Хтось, або Водяне Серце», «Е-е-есторії екскаватора Еки», «Дім для Дома». Із червня 2022-го року вона приєдналася до правозахисної організації Truth Hounds, де разом із командою працювала як документаторка воєнних злочинів на деокупованих територіях на сході, півдні та півночі України. Вікторія загинула 1 липня 2023 року внаслідок поранення, отриманого 27-го червня під час ракетного обстрілу росією Краматорська. У 2024 році у «Видавництві Старого Лева» вийшла друком збірка поезії Вікторії Амеліної «Свідчення». Навесні 2025 року планується вихід книжки Вікторії Амеліної War & Justice Diary: Looking at Women Looking at War («Щоденник війни і правосуддя: Дивлячись на жінок, що дивляться на війну»).

Премія Prix Voltaire щороку відзначає видатні здобутки видавців по всьому світу у боротьбі за свободу слова. Номінантом на премію може стати будь-хто: фізична особа, ініціативна група або ж організація. Винагорода становить 10 000 швейцарських франків.

Як повідомлялося, Володимир Вакуленко став лавреатом спеціальної відзнаки IPA Prix Voltaire Award 2023. Тоді нагороду замість нього отримала Вікторія Амеліна.

Читайте також: Вікторія Амеліна: Після трагедії не потрібно слів, усі слова скочуються у вирву

Чільне зображення: сайт IPA

chytomo.com

попередня статтяТриває прийом робіт на Конкурс воєнної поезії пам’яті Гліба Бабіча — 2024
наступна статтяВ Ужгороді відкрили мініскульптурку на честь всесвітньо відомого «Щедрика» і його автора Миколи Леонтовича