Вишита ікона з родини Косачів

203

Цьогоріч в експозиції нашого музею з’явився новий експонат – вишита ікона Св. Петра. Тривалий час вона зберігалася у фондовій колекції Житомирського обласного краєзнавчого музею.

Про це повідомляє Новоград-Волинський літературно-меморіальний музей Лесі Українки на своїй сторінці у фейсбуці.

Про цю родинну річ відомо небагато. У документах лише вказано, що ікона належала бабусі Лесі Українки (по батькові) – Марії Степанівні Косач (із дому Чернявських) і передана Ніною Олександрівною Косач (м. Житомир).

Нагадаємо, що Ніна Косач є троюрідною сестрою Лесі Українки. Більшість родинних речей, представлених у музейній експозиції, зберігалися саме у неї. Йдеться про вишитий одяг, який (як писала в автобіографії) їй подарувала Леся Українка, дерев’яний пенал для олівців, чашечка, віяло, мушля та ін.

Що стосується «Лесиної бабусі (по батькові)», у 7-річному віці Петро Косач залишився без матері. Ріс і виховувався під опікою тітки Параски Степанівни Чернявської (старшої сестри матері). Вона мала у Малині пансіон для дівчат, який давав вихованкам трикласну освіту. Саме в цьому пансіоні він здобув початкові знання.

Ми висловили припущення, що на іконі зображено Петра Могилу. Звернувшись до Рівненського обласного краєзнавчого музею, отримали відповідь від завідувачки сектору мистецтв Тетяни Міненко: «Це може бути митрополит Петро Ратенський, який за однією з версій народився у 13 ст. в містечку Ратне на берегах річки Рата сучасної Волинської області. Був ігуменом, пізніше вважався чудотворцем».

Безперечно, цей експонат потребує ретельного вивчення.

попередня статтяУ Новій Зеландії померла лауреатка Букерівської премії Кері Г’юм
наступна статтяЗавершується прийом творів на здобуття Літературної премії імені Василя Кожелянка