Чернівцям передали факсимільне видання рукописної книги XVI століття

310

Наукова бібліотека Чернівецького університету отримала від громади міста Старокостянтинів Хмельницької області факсимільне видання старовинної рукописної книги «Костянтинівська кормча».

Оригінал книги був написаний у 1599 році й тривалий час уважався втраченим для української науки.

Про це повідомляє ukrinform.ua з посиланням на головного впорядника видання Дмитра Лящука.

«Кормча – це зведення церковних законів, котрі регулювали життя наших предків. Не лише за церковною лінією, а й за побутом людей. Як Біблія – що карається та вважається гріхом, як похрестити дитину, як ховати людей, як молитися тощо. Після «Руської правди», це, мабуть, друга книга, яка мала настільки велике значення для нашого суспільства в ті часи. Ми думали, що ця Кормча була загублена, а під час Другої світової війни німецькі загарбники, її вивезли, вона десь пропала. Така існувала версія. Але зусиллями багатьох науковців минулого року оригінал цієї рукописної книги ми знайшли у Варшаві. Із місцевими науковцями ми домовилися, щоб вони нам дозволили зробити її копію. І ми цю копію зробили та видали книгу», – сказав Лящук.

Над рукописним виданням працювали ще наприкінці 16 століття у місті, яке зараз називається Старокостянтинів. Писали її близько трьох років із 1597 по грудень 1599 року. Фахівці зауважують, що це видання цікаве ще й тим, що під час переписування цих церковних правил і законів, які перекладалися з грецької мови, наші предки вкладали і своє емоційне забарвлення та трактування тих чи інших норм.

«Ця книга вказує нам на те, наскільки наша інтелектуальна минувшина є нам незнаною і невідомою. Повернення «Костянтинівської кормчі» до наукового обігу дає нам унікальну можливість повернутися до тих скарбів нашої культури, освіти, мистецтва, якими фактично жила наша держава в минулому. Ця книга є унікальною тим, у який спосіб переписувач передає нам ці церковні канони. Це не просто «сухі» приписи, ці церковні закони викладені у високохудожньому стилі, в унікальному як для церковного видання способі», – зазначив протоієрей отець Микола Щербань, який став науковим консультантом цього видання.

Як пояснили фахівці, у факсимільному виданні з максимальним ступенем подібності відтворено рукописний оригінал із дотриманням його розмірів, фактури паперу, усіх особливостей оправи, палітурування, тексту та ілюстрацій, слідів побутування документа.

попередня статтяОприлюднений список фіналістів на здобуття Шевченківської премії
наступна статтяОголошено конкурс на здобуття Літературної премії імені Ірини Вільде