Психологи радять запам’ятовувати великий обсяг інформації, вигадуючи ритм і риму. А ще буває таке, що ви «заслухаєте» пісню настільки, що не помічаєте, як вивчили її слова. Так і з віршами. На сьогодні багато артистів створили пісні на слова українських поетів.
Про це повідомляє education.24tv.ua із посиланням на nus.org.ua.
Вчені стверджують, що, слухаючи музику, дитина «вживається» в музичні образи, «будує» асоціації тощо. Тому нижче читайте добірку пісень на слова українських поетів, які зацікавлять учнів і полегшать вивчення віршів.
Пісні на слова українських поетів
Вірші Тараса Шевченка
- Скрябін – «Мені Однаково». Поет написав цей вірш 17–19 травня 1847 у Санкт-Петербурзі. Він входить до циклу «В казематі». Головна ідея цих віршів – туга за рідним краєм і переживання за долю України.
- Хочу ЩЕ! – «Тополя». Цю баладу Шевченко написав в Санкт-Петербурзі 1839 року. Вона входить до списку ранніх творів українського поета.
- Ot Vinta – «Кохайтеся, чорноброві». Поему «Катерина» Тарас Шевченко написав у Петербурзі наприкінці 1838 – на початку 1839 років. Вона є своєрідною вдячністю Василю Жуковському за викуп із кріпацтва 22 квітня 1838 року.
- Кому вниз – «З Холодного Яру». У вірші «Холодний Яр» Шевченко засуджує соціальну несправедливість і викриває людей, які називають себе патріотами, але водночас брешуть про історичні події.
- Водограй – «Зоре моя вечірняя». Цей вірш Кобзар написав під час першого заслання в Орській фортеці, коли тужив за українською природою.
- Man from Light – «Зоре моя», «Доля». Вірш «Доля» є частиною ліричного циклу «Доля», «Муза», «Слава» 1858 року. У ньому Шевченко переосмислює свій творчий шлях, це своєрідний поетичний підсумок прожитого життя.
Вірші Лесі Українки
- Сестри Тельнюк «Досадонька». Зазначимо, що віршів, покладених на слова Лесі Українки, дуже мало.
- Щоби надихнутися, послухайте, як вірш «Contra spem spero» розповідає Олександр Положинський.
Вірші Івана Франка
- Один в каное – «Човен». Іван Франко написав цей вірш у 1880 році, а гурт «Один в каное» склав музику на вірш у 2010 році.
- Плач Єремії – «Як на вулиці зустрінеш». Цей вірш увійшов у збірку «Зів’яле листя». Загалом у ній розкривається душевна трагедія Івана Франка – нерозділене кохання.
- Патриція – «Як почуєш вночі» / «Пташка». Вірш також входить у збірку «Зів’яле листя».
- Кораллі – «Фантастичні думи». Вірш уперше опублікований у журналі «Житє і слово» в 1896 році.
- Тарас Чубай – «Сипле сніг». Вірш – зі збірки «Зів’яле листя».
- Кому Вниз – «Орач». Іван Франко написав вірш «Гріє сонечко» в 1880 році.
- Христина Соловій – «Стежечка». Оригінальний вірш Франка називається «Отсе тая стежечка».
- Ragapop – «Пані Февросія».
Вірші Миколи Вінграновського
- Pianoбой – «Я сів не в той літак». Вірш написано в 1965 році. Збірка «Сто поезій», до якої входить цей вірш, – це спроба Вінграновського писати твори в різних формах.
- O.Torvald – «Це ти».
- Крихітка – «Може бути».
- Фіолет – «Вас ніхто так не любить». Вінграновський написав цей вірш 1976 року. Це був так званий «період застою» за Леоніда Брежнєва, коли в СРСР був сповнений атмосфери безнадії та відсутності перспектив.
Вірші Василя Стуса
- Фіолет – «Напевне, так і треба». Поет написав вірш у 1972 році.
- Сергій Мороз – «Зазираю в завтра». Цей вірш також увійшов до збірки аудіозаписів читання поезії Василя Стуса. Автор надиктував їх і записав наприкінці 1960-х років.
- Тінь сонця – «У цьому полі, синьому, як льон». Вірш, у якому ліричний герой протистоїть негараздам і тривогам, у ньому порушуються питання самотності та складності доленосних виборів.
Вірші Василя Симоненка
- Kozak System – «Не моя». Цей вірш Василь Симоненко написав за рік до своєї смерті. Того ж літа 1962-го поета сильно побили працівники міліції на залізничній станції.
- Біла Вежа – «Виростеш ти, сину».
Вірші Ліни Костенко
- Jamala – «Неандертальці».
- Brutto – «Вечірнє сонце».
- Фіолет – «Спини мене». У вірші «Спини мене» немає розділових знаків. Це не притаманний Ліні Костенко стиль написання.
- Віталій Козловський – «І все на світі треба пережити». Вірш входить до збірки «Триста поезій».
- Дмитро Лилик – «В пустелі сизих вечорів».
Вірші Павла Тичини
- The Doox – «Гаї Шумлять».
- Хорея Козацька – «Як упав же він із коня».
- Мертвий півень – «Панно Інно». Цей автобіографічний твір Тичина написав 1915 року й додав його до другого видання збірки «Сонячні кларнети».
- Dakh Daughters Band – «Panno Inno».
- Man from Light – «Гаї шумлять», «Пробіг зайчик», «Сонячні кларнети».
- Kurs Valüt – «Весело» теж на слова вірша «Гаї шумлять».
Вірші Дмитра Павличка
Вірш Олександра Олеся
Вірш Євгена Плужника
- O.Torvald – «Мовчи». Євген Плужник написав цей вірш за кілька років до Голодомору, розчарований радянською державністю. Його звинуватили в належності до націоналістичної терористичної організації й заслали на Соловки, де він і помер.
Вірші Григорія Сковороди
- Kurs Valüt – «Kurs Valüt», на слова «Всякому місту — звичай і права». Вірш входить у збірку «Сад божественних пісень, що проросли із зерен Святого Письма». Вона була видана далеко після смерті Григорія Сковороди – у 1861 році.
Вірш Богдана Лепкого
Чому дітям важливо вчити вірші:
- Покращення пам’яті (що більше дитина вчить вірші, то краще та швидше запам’ятовуватиме іншу інформацію).
- Збагачення словникового запасу (після вивченні вірша, запитуйте в дитини, чи знає вона значення всіх слів, та обговорюйте, що незрозуміло).
- Розвиток дикції (вивчення віршів допоможе дитині розвинути вимову, дикцію та мовлення).
- Формування образного мислення (щоб сформувати образне мислення під час вивчення віршів, необхідно пояснити дитині, що варто сюжет у поезії уявляти у своїй голові).
Окрім того, за словами вчителів, варто вчити з дитиною вірші з повчальним та патріотичним змістом. Вони допоможуть учням зрозуміти певні життєві ситуації та мають неперевершений виховний момент.